Centrum buddhismu Diamantové cesty Praha

O centru

Smyslem centra je zprostředkovávat buddhismus Diamantové cesty lidem, kteří mají zájem o osobní rozvoj. Najdete zde dva meditační a přednáškové sály (sledujte program centra), společenskou místnost, knihovnu i prodejnu nakladatelství Bílý deštník. Centrum je součástí celosvětové sítě Buddhismu Diamantové cesty linie Karma Kagjü, která funguje na základě přátelství a idealismu. Centra jsou nezávislá a apolitická. Buddhismu se věnujeme ve volném čase, neskládáme mnišské sliby a nevzdáváme se práce ani rodiny.

 

Buddhismus v Praze

Máme za sebou více než dvacetiletou historii, jejímž vyvrcholením bylo otevření stávajícího centra v roce 2014.


2015

Novoroční kurz v Praze

Novoroční kurz v Praze

Více než 3 000 přátel přijelo do Prahy oslavit konec roku 2015. Meditační kurz zahájil lama Džigme rinpočhe inciací na 15. Karmapu. Do nového roku jsme vstoupili slibem bódhisattwy s lamou Olem Nydahlem.


2014

Inaugurace meditační místnosti

Lama Šerab Gjalcchen rinpočhe a lama Ole Nydahl inaugurují novou meditační místnost (tib. gompa) za účasti stovky přátel z celého světa. Přejeme si, aby na tomto místě mohly dosáhnout osvícení tisíce bytostí.


Nové centrum otevřeno veřejnosti

Nové centrum otevřeno veřejnosti

Centrum v ulici Na Maninách je nyní otevřeno všem zájemcům o buddhistické metody. Každý se zde může dozvědět základní informace o tom, jak pracovat s vlastní myslí. Veřejné meditace probíhají každý den ve 20 hodin, úvodní přednášky každé druhé pondělí.


2013

Budujeme centrum na Maninách

Budujeme centrum na Maninách

Lama Ole Nydahl navštěvuje místo, kde vzniká nové buddhistické centrum. Buduje se meditační a přednášková místnost pro 250 lidí (s okny do ulice), ale také společenské zázemí, knihovna nebo sklad pro nakladatelství Bílý deštník.


2012

Kupujeme bývalou továrnu

Kupujeme bývalou továrnu

Končíme s pronájmy, kupujeme objekt bývalé továrny v Holešovicích v ulici Na Maninách a zahajujeme rekonstrukci. Nové buddhistické centrum bude největší v Česku, jeho celková plocha je 2 000 m2. Pražané brzy získají reprezentativní místo pro setkávání s buddhismem.


2008

Stěhování na Žižkov

Stěhování na Žižkov

Poslední stěhování do pronajatých prostor nás vede na Žižkov, do ulice Vlkova. Všichni doufáme, že je to naposledy – veškerá aktivita centra směřuje k nalezení a zakoupení vlastního místa, které by dávalo Pražanům příležitost setkat se s Buddhovým učením.


2007

Král tibetského buddhismu

Král tibetského buddhismu

Král tibetského buddhismu přijíždí podruhé do Prahy, píší česká média. Do T-Mobile Arény přichází 2 600 lidí, aby obdrželi od Karmapy učení a iniciaci na 2. Karmapu. Karmapa byl přijat také pražským primátorem na Staroměstské radnici, dal rozhovor MF Dnes.


Vzniká náboženská společnost

Vzniká náboženská společnost

Ministerstvo kultury registruje buddhismus Diamantové cesty jako první buddhistickou náboženskou společnost v zemi. Těší nás, že jsme prošli rozsáhlým šetřením ministerstva, protože naše práce má nyní potřebný oficiální rámec.


2006

Šerab Gjalcchen rinpočhe

Šerab Gjalcchen rinpočhe

Poprvé přijíždí do Prahy lama Šerab Gjalcchen rinpočhe, který později postaví první buddhistickou stúpu v Těnovicích u Plzně. Rinpočhe předává iniciaci na Diamantovou mysl v párovém spojení a učení o příčině a následku.


2004

Thaje Dordže, 17. Gjalwa Karmapa

Thaje Dordže, 17. Gjalwa Karmapa

Thaje Dordže, 17. Gjalwa Karmapa poprvé přijíždí do Prahy v rámci svého evropského turné. Dva tisíce lidí přicházejí do Průmyslového paláce na Výstavišti, aby se potkaly s hlavním představitelem školy Karma Kagjü.


2003

Školka v Hradešínské

Školka v Hradešínské

Poprvé uvažujeme o koupi vlastního místa pro meditační centrum. Výsledkem hledání je opět pronájem – bývalou školku po celý rok opravujeme svépomocí. Výměnou získáváme dlouhodobou nájemní smlouvu a příznivý nájem. Každé pondělí pořádáme úvodní přednášky, vítáme nové zájemce.


1997

Začátky v Michalské ulici

Začátky v Michalské ulici

V roce 1997 se meditační centrum stěhuje do Michalské ulice. V domě „Železná vrata“ zůstáváme až do roku 2000. Pravidelně přijíždí do Prahy lama Ole Nydahl, ale také učitelé z Polska a okolních zemí.


1995

Společnost Diamantové cesty

Společnost Diamantové cesty

Záhy po vzniku prvního meditačního centra zakládáme občanské sdružení Společnost Diamantové cesty, které zaštíťuje na dalších dvanáct let fungování všech českých center, včetně toho pražského.


1994

Meditační centrum v Praze

Meditační centrum v Praze

První veřejná přednáška lamy Oleho Nydahla po pádu železné opony se konala již v roce 1990, právě na pozvání Saši Neumana. První meditační centrum ale vzniká až o čtyři roky později po přednášce v Městské knihovně. Brzy jsou do češtiny přeloženy první meditace a knihy.


1986

Lama Ole Nydahl poprvé v Praze

Lama Ole Nydahl poprvé v Praze

Lama Ole Nydahl navštívil poprvé Prahu v roce 1986, a to v soukromém bytě na Valentinské ulici v centru Prahy. Přijel na pozvání Saši Neumanna, pozdějšího poradce prezidenta Václava Havla, a Lumíra Kolíbala, vydavatele samozdatové buddhistické literatury.